نکات طلایی برای موفقیت یک مدیر تازه کار

در این مقاله آموزشی قصد داریم نکات طلایی و چند توصیه مهم برای موفقیت یک مدیر شرکت تازه کار و کم تجربه را برای کسانی که در ابتدای راه موقعیت شغلی مدیریت هستند بیان نماییم.

 

آشنایی با نکات مهم ابتدای راه مدیریت

چنانچه شما جزو افرادی هستید که برای نخستین بار بعنوان مدیر یک شرکت برگزیده شده‌ اند، لازم است تا نکات طلایی و مهمی را موورد توجه قرار دهید که هرچند ممکن است در شغل کارمندی‌ چندان برایتان مهم نبوده ولی اکنون که در موقعیت شغلی مدیریت قرار گرفته اید بینهایت به آن ها نیاز خواهید داشت.

در این مقاله آموزشی قصد داریم نکات طلایی و چند توصیه مهم برای موفقیت یک مدیر شرکت تازه کار و کم تجربه را برای کسانی که در ابتدای راه موقعیت شغلی مدیریت هستند بیان نماییم.

چند توصیه طلایی برای موفقیت یک مدیر تازه کار

در زیر به تعدادی از نکات طلایی که برای موفقیت یک مدیر تازه کار باید توجه گردد اشاره شده است:

1. بدانید مدیر بودن یک فرصت شغلی متفاوت می باشد.

باید قبول کنید که حتی در صورتی که شما در شرکت‌ خود بهترین کارمند و یک مهندس توانمند بوده اید هنگامی که در موقعیت شغلی مدیریت کار خود را شروع می کنید، شخصی تازه کار و بی سابقه در شفل جدیدتان می باشید و رزومه مهندسی شما کاربرد چندانی برایتان نخواهد داشت.

2. رهبری موقعیتی را یاد بگیرید.

لازم است تا به درستی بیاموزید که چگونگی رفتار با هر کارمند و نیروی کاری که زیردست شما فعالیت می کند را بیاموزید رهبری موقعیتی شما را در این امر و مدیریت هر فرد را با کوچکترین چالش یاری می دهد.

3. تمام کارکنان را عمیقاً و به صورت حقیقی بشناسید.

از نخستین الزامات مدیر شدن این است که به منظور آشنایی دقیق فرد فرد نیروهای تحت مدیریتتان وقت صرف کنید و بررسی های لازم را پیرامون اهداف کاری، نقاط قوت و ضعف، علایق و ایده‌آل ‌هایشان انجام دهید.

4. گوش دادن فعال را یاد گرفته و تمرین نمایید.

چنانچه بخواهید یک مهارت مهم و طلایی برای موفقیت کاملتان در موقعیت شغلی مدیریت را بدست آورید آن توانایی یقیناً قابلیت گوش کردن فعال و روش استفاده از آن خواهد بود.

5. بیاموزید که درگیر جزئیات نشوید.

یک مدیر تازه کار برای رسیدن به موفقیت باید یاد بگیرد که به خوبی از جزئیات کارها گذر نموده و به تصویری کامل و بزرگ از فعالیت ها برسد و در گام بعدی این تصویر بزرگ و مجلل را برای زیردستانش ترسیم نماید.

برای دانستن چند توصیه طلایی برای مدیران، در زیر به تعدادی از نکات مهم که برای موفقیت یک مدیر تازه کار باید توجه گردد اشاره شده است.

6. بفهمید که شما یک مدیر هستید و نه یک دوست صمیمی قدیمی.

از اشتباهات رایج مدیران تازه کار اینست که می کوشند تا با همه دوست و صمیمی باشند. این شیوه بخصوص هنگام مدیریت بر افرادی که تا دیروز همکار شما بودند و در یک ردیف شغلی با شما قرار داشتند زیان بار است و موجب می گردد تا اقتدارتان نادیده گرفته شود.

7. بکوشید تا از مدیر پیشین تقلید نکنید.

شرایط موفقیت برای هر کسی که به عنوان مدیر در یک شرکتی انتخاب می شود با فرد دیگر متقاوت است و قرار نیست مهارت های مدیریتی تمامی مدیران شبیه به هم باشد تا موفقیت حاصل شود. سعی کنید شیوه مدیریتی خاص خود را داشته باشید و از مدیر قبلی تقلید نکنید.

8. نحوه برخورد با عملکردهای ضعیف کارکنان را فرا بگیرید.

تلاش کنید تا یک الگوی مناسب و مخصوص خودتان برای برخورد با عملکردهای ضعیف کارکنانتان پیدا کنید. در این مورد نیز احتیاج به تقلید نیست.

9. این جمله طلایی را حتماً بکار ببرید: «شما چه فکر می‌ کنید؟»

مطمئنا هیچ عبارتی به اندازه جمله شما چه فکر می ‌کنید؟ از زبان مدیریت شرکت موجب خوشحالی کارمندان و ایجاد انگیزه در آن ها نمی گردد زیرا متوجه خواهند شد که مدیرشان به آنها اطمینان دارد.

10. همواره در دسترس و جلوی چشم باشید و با احترام برخورد نمایید.

به هر اندازه که مدیر در دسترس نیروهای کار خود باشد و او را ببینند از او بیشتر کمک خواهند گرفت و موقعیت او به عنوان رهبر یک گروه رسمیت بیشتری خواهد گرفت. دقت کنید که شما تنها موقعیت شغلی بالاتری نسبت به کارمندان خود دارید و از لحاظ شخصیت بالاتر از آنها نیستید لذا احترام آنها را به خوبی حفظ کنید.

نکته آخر جهت موفقیت یک مدیر کم تجربه این است که دانستن نکات طلایی عنوان شده فوق به تنهایی ضامن موفقیت یک مدیر تازه کار نخواهد بود و او باید بکوشد تا همواره تک تک این نکته ها را در کار و فعالیت روزانه خود استفاده نماید.

نکته آخر جهت موفقیت یک مدیر کم تجربه

باید توجه نمود که دانستن نکات طلایی عنوان شده فوق به تنهایی ضامن موفقیت یک مدیر تازه کار نخواهد بود و او باید بکوشد تا همواره تک تک این نکته ها را در کار و فعالیت روزانه خود استفاده نماید. این نکته را به یاد داشته باشید که چنانچه کارمندی هم به این نکات کلیدی دقت نماید خواهد توانست در کار خود رشد و پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته باشد.

به هر شکل باید توجه داشته باشیم که موفقیت و رسیدن به جایگاه یک مدیر حرفه ای کار دشواری است که تنها با نکته بینی و دقت به مسائل گوناگون حاصل می گردد.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

0 کاراکتر ها
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟